Spadki: Zmiany w prawie spadkowym w zakresie odrzucania spadku przez małoletnich

Szanowni Państwo,

na naszym blogu prawnym biznesprawnik.pl pojawił się właśnie nowy artykuł „Zmiany w prawie spadkowym w zakresie odrzucania spadku przez małoletnich” autorstwa radc. pr. Angeliki Marcinkowskiej, członka naszego Zespołu. W publikacji zostały poruszone następujące kwestie:

🤝Nowe przepisy (od 15 listopada 2023): Ustawa z lipca 2023 zmienia zasady odrzucania spadku przez małoletnich.

🤝Zmiany przed datą (do 15 listopada 2023): Małoletni potrzebowali zgody sądu do odrzucenia spadku.

🤝 Nowe zasady po 15 listopada 2023: Zgoda sądu nie jest już potrzebna, chyba że drugi rodzic przyjął spadek.

🤝Wspólna zgoda rodziców: Odrzucenie spadku przez dziecko wymaga zgody obu rodziców.

🤝Zmiany w terminach: Precyzyjne terminy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Możliwość przedłużenia terminu przez wniosek do sądu.

🤝Cel zmian: Usunięcie zbędnych formalności związanych z uzyskiwaniem zgody sądu, skrócenie i uproszczenie procedur związanych z odrzuceniem spadku przez małoletnich.

Szczegóły: https://biznesprawnik.pl/2023/12/01/zmiany-w-prawie-spadkowym-w-zakresie-odrzucania-spadku-przez-maloletnich/.

newsletter przedsiębiorcy wrzesień 2023 newsletter przedsiębiorcy wrzesień 2023

Spadki, Zmiany w prawie spadkowym, Odrzucenie spadku, Małoletni, Ustawa, Kodeks cywilny, Terminy, Ustawa z dnia 23 lipca 2023, Zmiany w zakresie odrzucania spadku, Ustawa z 15 listopada 2023, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Zgoda sądu, Opiekunowie prawni, Formalności, Długi spadkowe, Oświadczenie, Uprawomocnienie postanowienia, Notariusz, Władza rodzicielska, Oświadczenie o odrzuceniu spadku, Zachowanie terminu, Dochowanie terminu, Oświadczenie o przyjęciu spadku, Uzasadnienie terminu, Wniosek do sądu