Prawo rolne: Sejm znowelizował ustawę o dopłatach dla małych gospodarstw

Sejm przyjął nowelizację Ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, wprowadzając istotne zmiany wspierające naszych rolników. Nowe przepisy, które weszły w życie 24 maja 2024 roku, mają na celu ułatwienie dostępu do wsparcia finansowego oraz promowanie zrównoważonego rozwoju w rolnictwie.

Co nowego przynosi nowelizacja?

🌾Płatności dla małych gospodarstw: Nowa forma wsparcia zastąpi wszystkie dotychczasowe dopłaty bezpośrednie, oferując uproszczony system dla gospodarstw o powierzchni do 5 hektarów. Stawka wsparcia wynosi 225 euro na hektar, z maksymalnym wsparciem do 1125 euro na gospodarstwo.

🌾Ekoschemat GAEC 8: Nowy ekoschemat zachęca do ugorowania 4% powierzchni gruntów rolnych, promując jednocześnie utrzymanie dobrej kultury rolnej i ochronę środowiska. Rolnicy, którzy zdecydują się na to rozwiązanie, otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe.

🌾Proces składania wniosków: Rolnicy mogą składać wnioski o nowe formy wsparcia od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2024 roku. Zachęcamy do śledzenia terminów i złożenia wniosków na agroprawnik.pl.

Dlaczego warto przeczytać więcej na agroprawnik.pl? Na naszej stronie znajdziesz szczegółowy artykuł omawiający wszystkie zmiany oraz szczegóły dotyczące nowych form wsparcia dla rolników. Dowiedz się więcej o warunkach udzielania płatności, korzyściach z ekoschematów oraz praktycznych krokach do złożenia wniosku.

Zapraszamy do odwiedzenia agroprawnik.pl i zapoznania się z pełnym tekstem artykułu na temat nowelizacji Ustawy o Wspólnej Polityce Rolnej 2024. Wspieramy rolnictwo i dbamy o jego rozwój zgodnie z najnowszymi regulacjami!🌱

rolnictwo, regulacje, ustawy, wsparcie rolników, dopłaty bezpośrednie, małe gospodarstwa, ekoschematy, GAEC 8, ochrona środowiska, Karolina Nalewaj