TSUE przeciwko bankom – kolejny triumf frankowiczów

Nowy artykuł na blogu prawnym naszej kancelarii. „TSUE przeciwko bankom – kolejny triumf frankowiczów” – datowany na 15 czerwca 2023 roku, stanowi przełom w batalii frankowiczów przeciwko bankom hipotecznym. Autorstwo tego artykułu należy do członka naszego zespołu, adwokata Damiana Nowickiego, doświadczonego prawnika o wieloletnim doświadczeniu procesowym i lidera działu procesowo-windykacyjnego w naszej kancelarii.

W tym dniu, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił dwa wyroki, które przynoszą konkretne straty dla banków hipotecznych i stanowią nadzieję dla frankowiczów na skuteczne dochodzenie swoich praw. Pierwsza sprawa (C-520/21) dotyczyła dodatkowych roszczeń stron w przypadku unieważnienia umowy. Rzecznik Generalny TSUE wydał korzystną opinię prawną dla kredytobiorców, a Trybunał Sprawiedliwości potwierdził tę opinię. Bankom zabroniono pozywania frankowiczów o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, natomiast kredytobiorcy mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z rat kapitałowo-odsetkowych oraz dodatkowych kosztów. Mają również prawo do odsetek za opóźnienie od dnia wezwania do zapłaty.

Drugim wyrokiem (sprawa C-287/22) jest orzeczenie, że sądy powinny uwzględniać wnioski kredytobiorców o zawieszenie spłaty rat w toku postępowania o stwierdzenie nieważności umowy.

Te dwa wyroki mają na celu usprawnienie polskiego sądownictwa cywilnego i nieodwracalnie wpłyną na straty banków. Stanowią one ważny krok w walce frankowiczów o ich prawa. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule adw. Damiana Nowickiego na stronie naszego bloga prawnego: https://biznesprawnik.pl/2023/06/26/tsue-przeciwko-bankom-kolejny-triumf-frankowiczow/.

Jesteśmy przekonani, że publikacja artykułu dostarczy Państwu wartościowej wiedzy i umożliwi lepsze zrozumienie skomplikowanej problematyki związanej z kredytami frankowymi.

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi prawa i śledź nasz blog prawny biznesprawnik.pl, który jest nie tylko miejscem wiedzy, ale także platformą wymiany opinii i doświadczeń dla przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych tematyką prawną.

heading icon

This is the heading

ale i ponieważ
bale i ponieważ
bale i ponieważ
gale i ponieważ
hale i ponieważ
jale i ponieważ
jale i ponieważ
kale i ponieważ
biznesprawnik.pl, kredyty, kredyty frankowe, frankowicze, TSUE, banki, prawo europejskie, kredyt we frankach, damian nowicki