biznesprawnik.pl: Kredyty frankowe – najnowsze orzecznictwo

Szanowni Państwo,

Sytuacja frankowiczów w sporach sądowych z bankami hipotecznymi staje się coraz bardziej klarowna i sprzyjająca kredytobiorcom. Najnowsze orzecznictwo, w tym wyroki TSUE i Sądu Najwyższego, potwierdzają, że banki w większości przypadków przegrywają, a unieważnienie umów kredytów frankowych staje się coraz częstszą praktyką. Jak podkreśla mec. Damian Nowicki, adwokat i lider działu procesowo-windykacyjnego naszej Kancelarii, rzadkie wygrane banków są zazwyczaj wynikiem błędów proceduralnych po stronie kredytobiorców, co dowodzi, jak ważne jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika przed skierowaniem sprawy do sądu.

Ostatnie uchwały Sądu Najwyższego znacząco ułatwiają prowadzenie spraw frankowych. Uchwała z lipca 2024 roku (III CZP 2/24) precyzuje kwestię pełnomocnictwa procesowego, eliminując potrzebę dodatkowych umocowań w trakcie postępowania. Z kolei uchwała z czerwca 2024 roku (III CZP 31/23) wyklucza możliwość powoływania się przez banki na prawo zatrzymania w przypadku, gdy mogą potrącić wierzytelności. Najważniejsza jednak uchwała zapadła w kwietniu 2024 roku (III CZP 25/25), która jasno stwierdza, że nieważne umowy kredytowe nie mogą być „naprawiane” poprzez wprowadzenie innych przepisów. W praktyce oznacza to, że banki muszą zwrócić niesłusznie pobrane raty kredytowe, a kredytobiorcy nie są zobowiązani do żadnych dodatkowych opłat czy odsetek.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem mec. Damiana Nowickiego na naszym blogu prawnym, biznesprawnik.pl, gdzie szczegółowo omawiamy najnowsze orzeczenia dotyczące kredytów frankowych.

Kredyty frankowe, orzecznictwo TSUE, orzecznictwo Sądu Najwyższego, frankowicze, spory z bankami, kredyty walutowe, uchwała Sądu Najwyższego, potrącenie wierzytelności, pełnomocnictwo procesowe, prawo zatrzymania, kurs waluty obcej, postanowienia umowne, nieważność umowy, przedawnienie roszczeń, roszczenia banku, nadpłata kredytu, ugody bankowe